Čas
Kurzy
1.01
1000
Pomáháme

David Vaněk o Alse. „Spolupráce s Alsou není charita, ale partnerství“

Koncem února uspořádala Alsa v OC Arkády Pankrác Snídani s Alsou – partnerské setkání na téma „CSR a neziskový sektor v době krize“. V moderované diskusi vystoupil i generální ředitel Fortuny David Vaněk, mluvil o podpoře Alsy v době krize, když spolupráci přirovnal k partnerství, protože jen tak má větší šanci odolat v těžkých časech, než pokud jde jen o čistou charitu.

„Neděláme charitu, ale budujeme spolupráci. Je to jako manželství, máte společnou historii, plánujete budoucnost a pokud přijde krize, snažíte se ji společně překonat,“ řekl David Vaněk a zároveň dodal, že čím silnější je pouto vzájemné spolupráce, tím stabilnější základy má nezisková organizace v době krize a nutných škrtů.

Krom jiných překážek, se kterými se musí neziskový sektor potýkat, se přítomní shodli na tom, jak je složité dostat tato témata dostávat do médií. Přitom propagace neziskového sektoru je stěžejní pro zvýšení povědomí a získání nových dárců a finančních prostředků.

„Ve Fortuně jsme si řekli, že chceme Alsu nejen profesionalizovat, ale rádi bychom ji pomohli i s propagací. Proto vznikl unikátní dokument, který má šířit povědomí o nevyléčitelné nemoci a zároveň ukázat, že Alsa je jediná organizace, která zastřešuje pacienty s ALS“, vysvětlil David Vaněk na konkrétním případu, jak lze pomoci se zviditelněním.

Písařovicová, Klus či Kraus společně proti bezmoci

Už po čtvrté hostila Pražská křižovatka benefiční koncert na podporu pacientů s nevyléčitelnou ALS. V kostele sv. Anny provedla večerem Daniela Písařovicová, na podiu se postupně vystřídali další patroni a známé osobnosti: Tomáš a Tamara Klusovi, Tereza Mašková, Debbi, Elis Mráz, Kateřina a Peter Pechovi, Annamaria D’almeida, Thom Artway, kapela Zrní, Inflagranti a David Kraus.

Hlavním a pozitivním zjištěním je ale ten fakt, že se společně daří plnit dlouhodobě stanovený cíl. Alsa už není maličký spolek o několika lidech, ale čím dál tím sebevědomější charitativní organizace, o které se začíná mluvit za hranicemi filantropie. Důkazem toho může být navázaná spolupráce s Kazmou nebo to, že se mezi její podporovatele zařadila nově i Lucie Bílá.

Pražská premiéra Naděje až do konce

Na podzim se premiéry filmového dokumentu o ALS dočkala také Praha. Časosběrný snímek Naděje až do konce shlédlo vyprodané hlediště artového Kina Světozor, po skončení projekce došlo na debatu s protagonisty a tvůrci filmu s posláním šířit osvětu o této zákeřné nemoci.

Unikátní snímek zachycující náročné životní období čtyřech pacientů s ALS je prvním filmovým zpracováním života s touto nevyléčitelnou nemocí, které bylo natočeno nejen v ČR, ale i celosvětově! I ambice tvůrců míří za hranice, první promítání má za sebou Bratislava, v příštím roce se má snímek představit na festivalu Jeden svět, poté se bude vysílat v České televizi a do budoucna bude sloužit školám jako unikátní výukový materiál.

Písařovicová, Klus či Kraus společně proti bezmoci

Už po čtvrté hostila Pražská křižovatka benefiční koncert na podporu pacientů s nevyléčitelnou ALS. V kostele sv. Anny provedla večerem Daniela Písařovicová, na podiu se postupně vystřídali další patroni a známé osobnosti: Tomáš a Tamara Klusovi, Tereza Mašková, Debbi, Elis Mráz, Kateřina a Peter Pechovi, Annamaria D’almeida, Thom Artway, kapela Zrní, Inflagranti a David Kraus.

Hlavním a pozitivním zjištěním je ale ten fakt, že se společně daří plnit dlouhodobě stanovený cíl. Alsa už není maličký spolek o několika lidech, ale čím dál tím sebevědomější charitativní organizace, o které se začíná mluvit za hranicemi filantropie. Důkazem toho může být navázaná spolupráce s Kazmou nebo to, že se mezi její podporovatele zařadila nově i Lucie Bílá.

Dokument o ALS ve Varech překvapil

Pět let natáčení, stovky hodin materiálu a měsíce strávené v postprodukci jsou minulostí. Časosběrný dokument Naděje až do konce, vypravující příběhy pacientů s ALS, si odbyl svou premiéru na MFF v Karlových Varech. Fortuna, jako již tradiční partner spolku Alsa, finančně podpořila i tento film po celou dobu jeho natáčení.

Film přišli podpořit známé osobnosti a patroni Alsy Daniela Peštová, Patricie Pagáčová, David Kraus nebo Dana Morávková. Generální ředitel Fortuny David Vaněk poděkoval všem protagonistům, bez kterých by unikátní dokument nemohl vzniknout a připomněl, že společným cílem nadále zůstává zvyšování povědomí o této zákeřné a nevyléčitelné nemoci.

Karlovy Vary byla pomyslná startovní čára, aktuálně probíhají jednání s českými i zahraničními festivaly. Film se následně objeví i ve vybraných českých kinech a ve vysílání České televize.

Prague City Swim. Zářilo slunce, Fortuna ještě víc

Tradičně v sobotu, tradičně na Střeleckém ostrově, ale nově v červnovém termínu uspořádala Alsa další ročník Prague City Swim. Za slunného počasí zavítali na ostrov spousty plavců, paddleboardistů včetně známých osobností, aby společně podpořili pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou.

V tropických vedrech připravila Fortuna pro všechny účastníky slamáky, sluneční brýle nebo osušky. Nemohly chybět ani ceny pro nejlepší a v neposlední řadě se pak sami zaměstnanci vrhli přímo do akce.

Zúčastnili se plaveckých závodů a individuálních paddleboardů, vyvrcholením celodenní akce byl firemní závod megaboardů, ve kterém je i letos přišli podpořit naši partneři. Tentokráte se kormidla chopili dva vynikající hokejisté Adam Polášek (HC Sparta Praha) a Matěj Blümel (HC Dynamo Pardubice), kterým výměna hokejek za pádla neudělala žádný problém a společně se zaměstnanci Fortuny dokázali zvítězit.

Na konci dne tak ale nešlo o výsledky, jako o to, aby všichni svou účastí podpořili ty, kteří v životě neměli tolik štěstí.

Podpořili jsme charitativní golfový turnaj

Začátkem jara se uskutečnil čtvrtý ročník benefičního golfového setkání, jako další z aktivit spolku Alsa. Ta se i tímto eventem snaží šířit povědomí o amyotrofické laterální skleróze a získávat další prostředky, třeba na nákup zdravotnických pomůcek svým pacientům.

Golfového turnaje v Panorama Golf Resort Kácov se zúčastnili a pacienty s ALS podpořili i zaměstnanci Fortuny. Ta navíc zajistila ceny, které nejlepším předal její generální manažer Pavel Havlena.

Perličkou na závěr bylo seznámení vítěze turnaje s jedním nepsaným kácovským pravidlem – kdo vyhraje, skáče do přilehlého rybníčku.

Dobroden. Fortuna pomohla s filmem o ALS

I letos dodržela Fortuna tradici posledních let a nadělovala v rámci celorepublikové charitativní události #dobroden. Za každého ze sta tisíc sledujících na Facebooku poslala Alse 1 Kč na dokončení unikátního dokumentárního filmu Naděje až do konce. Materiály dokumentu jsou již v postprodukci a na filmový štáb čeká nyní náročný úkol, z mnohahodinových materiálů vybrat pouhých devadesát minut, které pojmou to nejzajímavější z příběhu čtyřech pacientů a jejich nejbližších, do jejichž života vstoupila smrtící ALS.

Na benefičním koncertu jsme s Alsou představili plány na rok 2022

Láska, odhodlání, přátelství, bojovníci. Tato čtyři slova byla ústředním tématem Benefičního koncertu, který již potřetí uspořádala organizace Alsa v Pražské křižovatce jako poděkování všem bojovníkům, přátelům, láskám a odhodlaným pečujícím v boji s nevyléčitelnou nemocí ALS.

A vedle věrných patronů Ondřeje Gregora Brzobohatého, Davida Krause nebo Ondřeje Rumla si mohli návštěvníci v kostelu sv. Anny nově vychutnat Tamaru Klusovou, Annamáriu d´Almeidu nebo kytarové sólo v podání devítinásobné držitelky „Anděla“ Lenky Dusilové.

Nemohl chybět ani křest kalendáře, který pro Alsu nafotila Alžběta Jungrová. Na jeviště byl pozván i generální ředitel Fortuny David Vaněk, aby kromě už tradiční podpory informoval o tom, že Fortuna finančně podporuje i časosběrný dokument sledující životy čtyřech pacientů s ALS a jejich nejbližších. Materiály jsou zpracovávány ve střižně a uvedení dokumentu je plánováno na druhou polovinu roku 2022 s jasným cílem – dostat do povědomí co nejširšímu okruhu lidí, jak zákeřná amyotrofická laterální skleróza umí být.

Pacienti s ALS na zápasech FORTUNA:LIGY

V jarní části FORTUNA:LIGY, v době kdy se nesmělo na stadiony a bylo k dispozici jen pár kusů lístků, věnovala FORTUNA zážitek dvěma pacientům s ALS, kteří jsou velkými fotbalovými fanoušky, Antonínu Kroupovy a Martinu Přecechtělovi.

Antonín Kroupa fandí pražským Bohemians. Když ještě mohl chodit, tak sám zápasy pravidelně navštěvoval. V pražském derby mezi Bohemians a Spartou čekalo na Antonína milé překvapení, před zápasem se za ním zastavil a podepsal vlastní dres jeho velký vzor – obránce klokanů David Bartek. Další z pacientů Martin Přecechtěl si mohl užít hned několik utkání své oblíbené Sparty, která nastoupila postupně proti Teplicím, Ostravě a Plzni.

Fortuna Challenge s Davidem Svobodou

Olympijský vítěz a patron spolku ALSA David Svoboda si zasoutěžil v květnovém vydání Fortuna Challenge. Bývalý moderní pětibojař přijal výzvu od Honzy Webera a ve „zmodernizovaném“ moderním pětiboji musel postupně splnit pět úkolů. Každý z nich byl ohodnocen částkou 10 000 Kč a na konci dne se mohl David Svoboda radovat z toho, že pro spolek Alsa vybojoval od Fortuny celkem 50 000 Kč.

Fortuna a #dobroden

V rámci charitativní akce #dobroden uspořádala Fortuna na svém Facebooku speciální tipovačku, do které se zapojilo 758 fanoušků. Za každého z nich věnovala spolku Alsa 100 Kč. Díky aktivitě fanoušků Fortuny získala Alsa 75 800 Kč, Fortuna navíc tuto částku zdvojnásobila a do Alsy tak putuje 151 600 Kč.

Obdržené prostředky využije Alsa nejen na boj se zákeřnou a nevyléčitelnou nemocí ALS, ale také zároveň na nákup motomedu, který bude zapůjčovat svým pacientům. Tato pomůcka je určená pro ty, kteří jsou již odkázáni na vozík. Motomed jim pomáhá protahovat horní a dolní končetiny a tím je zbavuje od silných bolestí kloubů.

Zemřel Marián Čišovský, po šestiletém boji podlehl nemoci ALS

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý fotbalista FC Viktoria Plzeň a slovenského reprezentačního výběru Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), nevyléčitelnou nemocí, které v neděli 28. 6. 2020 podlehl.

Talentovaný obránce se narodil v Humenném, kde odstartoval svou úspěšnou fotbalovou kariéru. V roce 1999 přestoupil do bratislavského Interu, kde v témže roce získal tzv. double – prvenství ve slovenském poháru i v lize. Tento úspěch pak dokázal zopakovat i následující rok. Pro českého fotbalového fanouška je známý především díky jeho angažmá ve Viktorii Plzeň, kam přestoupil v roce 2011 a hned se stal jedním ze základních kamenů defenzivy. V jejím středu si v Lize mistrů zahrál s takovými giganty jako FC Barcelona, AC Milán, Manchester City či Bayern Mnichov. Naposledy ve viktoriánském dresu nastoupil v březnu 2014, kde si v utkání s Libercem poranil koleno. O pár měsíců později mu byla diagnostikována zákeřná nemoc ALS a byl nucen ukončit svou profesionální kariéru. Na klubovém webu Viktorie Plzeň se ale jméno Mariána Čišovského s číslem 28 zobrazovalo na ligové soupisce i dále.

Viktoria Plzeň uctila památku Mariána Čišovského během ligového utkání se Spartou, když všichni plzeňští hráči nesli na zádech jeho jméno. Navíc v prostorách Pamětního místa Brány borců ve Štruncových sadech vzniklo pietní místo, kde mohou fanoušci zapálit svíčku a na Mariána Čišovského zavzpomínat.

#dobroden a splněný sen Vladimíra Mikuláše

Fortuna společně s ALSOU splnily Vladimíru Mikulášovi na podzim 2019 jeho velký sen, když ho poslaly na fotbalový duel Barcelony. Z této akce vzniklo video, které bylo 29. ledna zveřejněno v rámci celorepublikové charitativní akce #dobroden a díky tomu, že mělo 114 tisíc shlédnutí darovala navíc Fortuna spolku ALSA stejný počet českých korun, tedy 114 000 Kč na boj s nevyléčitelným onemocněním ALS.

Slavnostní otevření ALSA centra

28. listopadu ALSA slavnostně otevřela komunitní ALSA centrum v Americké ulici na Praze 2. Ještě nedávno byl jednopodlažní dům v dezolátním stavu, takže bylo potřeba provést časově náročnou rekonstrukci. Zdevastovanou a chátrající budovu proměnili dobrovolníci z ALSY v útulné centrum pro vážně nemocné pacienty. V nově otevřeném centru jsou k dispozici tři menší místnosti, které plně stačí na to, aby v nich mohly probíhat například odborné psychologické konzultace, logopedie, individuální i skupinové fyzioterapie nebo cvičení pro pacienty a jejich rodiny. Prostředí ALSA centra bude pro pacienty vždy mnohem příjemnější než návštěva nemocnice.