1.01
1000
Tenisový blog 32. díl

Wimbledon začíná

Asi nikdy na to nezapomenu. Na finále Davis cupu 2009 jsem od jednoho kolegy z ITF dostal příslib vstupenek na Wimbledon. A o půl roku později jsem seděl v letadle do Londýna s pokyny, kde a jak si vstupenky vyzvednout. Ano, v All England Clubu jsem byl tehdy poprvé jako tenisový fanoušek, nikoliv reportér.

Poprvé jsem na vlastní oči obdivoval jílek vytrvalý, druh trávy, který je odolný a rychle se přes noc vzpamatuje, aby byl znovu ráno připraven na nový hrací den. V tu chvíli samozřejmě už zase střižený na klasických 8 milimetrů. Poprvé jsem ochutnal proslulé jahody se šlehačkou a tehdy ještě nevěděl, že k pití nesmím vynechat Pimm´s, alkoholický ovocný koktejl s limonádou a ovocem nebo okurkou. To všechno v jihozápadním Londýně zavoní i letos během 136. ročníku nejstaršího tenisového turnaje na světě, který se hraje už od roku 1877. Češi na třetí grandslam sezóny vyráží v dobré náladě. Kvitové, Krejčíkové nebo Siniakové se dařilo na přípravných turnajích, Tomáš Macháč se probojoval do hlavní soutěže z kvalifikace, Barbora Strýcová se chystá na rozlučku s Wimbledonem. To jsou jen některá z lákadel, proč z českého pohledu turnaj sledovat.

Wimbledon 2023

K tomu přidejme šňůru Novaka Djokoviče, který vyhrál 4 ročníky v řadě a drží sérii 28 výher za sebou. Vítěz rekordních 23 grandslamových titulů začne cestu za možným osmým wimbledonským titulem proti Argentinci Pedru Cáchinovi a já ve spodní polovině pavouka, ve které Djokovič jako nasazená dvojka figuruje, nevidím nikoho, kdo by pro něj měl znamenat vážnější ohrožení. Osobně bych řekl, že když Srba nezastaví zdraví, nebude mít konkurenci a turnaj vyhraje.

Ze tří českých mužů v hlavní soutěži věřím na postup Jiřímu Lehečkovi. Jeho soupeřem v prvním kole bude 69. hráč světa Rakušan Sebastian Offner, který startuje na divokou kartu. Zajímavý by byl zápas třetího kola, ve kterém by Lehečka mohl narazit na bývalou světovou trojku Kanaďana Miloše Raoniče, který se vrátil na okruh po dvouleté pauze. Jiří Veselý se Sebastianem Kordou a Tomáš Macháč s Cameronem Norriem to budou mít velmi těžké. Hodně zajímavý los mají české tenistky. Dvojnásobná vítězka turnaje Petra Kvitová začne Wimbledon stejně jako vloni proti Italce Jasmine Paoliniové. A už ve třetím kole může narazit na Karolínu Plíškovou, kterou porazila před dvěma týdny na vítězném turnaji v Berlíně. Kdyby na český souboj došlo, věřil bych zase Kvitové, protože čerstvá vítězná zkušenost je k nezaplacení. Navíc na stejném povrchu.

Finalistku Roland Garros Karolínu Muchovou čeká první zápas od Paříže. V úvodním kole se poprvé v kariéře utká s Němkou Jule Niemeierovou. Věřím, že vyhraje a pak by byla šance na zajímavý duel druhého kola, protože hned pod Muchovou je v pavouku dvojice Linda Nosková – Maďarka Dalma Gálfiová. Pozor na Muchovou, může znovu dojít daleko. Vsadím se, že zase bude předvádět zajímavý tenis. Má za sebou sice jen tři starty ve Wimbledonu v kariéře, ale hned dvakrát prošla až do čtvrtfinále.

A ještě na jednu dvojici bych chtěl upozornit. Barbora Strýcová hraje po návratu po mateřské pauze první grandslamový turnaj a lepší los snad nemohla dostat. Vím, že tohle napsat je vždy ošidné, ale všechno hraje do rakety plzeňské rodačce. Belgičanka Maryna Zaněvská prohrála 11 z posledních 14 zápasů. Na vítězství v hlavních soutěžích čeká už dva měsíce a jednu z této série porážek musela zkousnout i od české tenistky, která ji v Římě přehrála 6:1, 3:6, 6:3. Strýcová ve Wimbledonu vyhrála 21 singlových zápasů. Věřím, že přidá dvaadvacáté.