Čas
Kurzy
1.01
1000
BLOG #39: Česká zeď

BLOG #39: Česká zeď

Courtney Nguyenová je americká reportérka, píše třeba pro ženský profesionální okruh WTA, a za ta léta, co se na turnajích potkáváme, už vím, že má velmi kladný vztah k českým tenistkám. Na každé oceňuje něco jiného, ale obecně má velmi ráda humor a styl, kterým se často naše přední hráčky prezentují.

Teď v Cincinnati Courtney prohlásila, že nejzábavnější anekdota, kterou za celý týden slyšela, byla od Karolíny Muchové. Karolína připomněla, že ona a Markéta Vondroušová hrály minulý rok na podzim na turnaji nižší kategorie ITF v britském Shrewsbury, obě se prý tehdy na sebe podívaly a divily se, „co tady sakra děláme.“ 

Karolína Muchová i Markéta Vondroušová se tenkrát shodně opatrně snažily o návrat po dlouhém zranění, v žebříčku byly daleko za světovou stovkou, prvně jmenovaná i za tou druhou. Teď v novém vydání pořadí WTA je Vondroušová devátá, premiérově jako česká jednička, a Muchová desátá, poprvé v kariéře v TOP10. 

Mimochodem nejlepší české singlistky jsou teď za sebou velmi zajímavě seřazeny. Jedenáctá je Petra Kvitová, dvanáctá Barbora Krejčíková, takže čtyři nejlepší hráčky tvoří velmi kompaktní blok, českou zeď, jak pro změnu na sociální síti „X“ napsal britský novinář z jižního Londýna Tumaini Carayol. 

Petra Kvitová

Muchovou posunula do nejlepší desítky finálová účast v Cincinnati, dlouhodobě také ohromná vůle, výjimečný všesportovní talent a možná i stále častěji používaný styl servis, síť. Muchová je ve volejích (nejen) po podání jednou z nejlepších tenistek světa, ne-li úplnou jedničkou, navíc to pro ni může být i velká pomoc, pošetří síly, tělo, tím, jak dokáže najít co nejrychlejší cestu k bodu. Je teď v čerstvých sedmadvaceti letech v ideálním tenisovém věku, snad vydrží zdravá, protože toho ještě může hodně dokázat, což platí také pro vítězku letošního Wimbledonu a o tři roky mladší Markétu Vondroušovou. 

Mimochodem, to, jak rychle se Muchová a Vondroušová dostaly po dlouhodobých zdravotních potížích do absolutní světové špičky, může být velmi dobré pro jejich sebedůvěru a vůli, pokud by se ještě někdy ( a to si samozřejmě nikdo nepřejeme) dostaly do podobné situace. 

Obě zmíněné české singlistky, které jsou zatím také na pozicích pro Turnaj mistryň pro osm nejlepších tenistek sezóny, mohou hrát dobře i na US Open, na posledním grandslamu sezóny, zazářit může po trenérské změně při příznivějším losu v úvodních kolech třeba i mnohými odepisovaná Karolína Plíšková, která vypadala přes porážku velmi nadějně v úvodní sadě nedávného duelu se světovou jedničkou Polkou Igou Swiatekovou. Ale „doma“ v New Yorku budou dost pravděpodobně vládnout Američanky.  

Tou největší favoritkou ženské dvouhry bude nejspíš Cori Coco Gauffová. Vítězka turnaje v Cincinnati má teď úžasnou formu a může mít ohromné sebevědomí, když v minulých dnech, jen krátce po sobě, porazila vítězky letošního Roland Garros i Wimbledonu a poradila si i s finalistkou z  French Open. Teď bude záležet jen na tom, jestli ustojí obrovský tlak veřejnosti a možná i vlastní očekávání. Gauffová je jednou z nejsledovanějších tenistek na okruhu, třeba pořadatelé Wimbledonu v minulosti nasazovali zápasy talentované Američanky na centrální dvorec, i když šlo o čtyřhru. Letos se v All England Clubu objevila na velkém turnajovém plakátu, který propojoval různé hráčské generace. Dost pravděpodobně budou mimořádně vyhledávané i její zápasy ve Flushing Meadows, v Corona Parku při US Open, které začne příští pondělí. 

Silné budou zřejmě i další Američanky, průlomový výsledek na grandslamu by se mohl podařit Jessice Pegulové, a osobně jsem moc zvědavý, jaké překvapení zažijí fanoušci v New Yorku tentokrát, protože poslední grandslam sezóny obecně nahrává nečekaným triumfům, hlavně tedy na ženském okruhu. Sezóna je dlouhá, na konci léta často září tenistky, které třeba neměly tak výraznou první polovinu roku, i kvůli zdravotním problémům, ale teď v posledních týdnech naznačovaly zlepšení. A kdybych měl vybrat pár jmen, je pro mě lávané zmínit i finalistku předloňského US Open, Kanaďanku Leylah Fernandezovou.  

Páry s hráčkami z domácích Spojených států mohou jistě pomýšlet i na vítězství v ženském deblu, který je v posledních měsících přece jen o dost otevřenější oproti nedávnému období. Velké suverénky minulé sezóny a ještě i začátku tohoto roku, Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, se postupně snaží o návrat, neměly to v posledních měsících jednoduché kvůli častým zraněním, která střídavě trápila obě dvě Češky, snaží se nabrat dřívější sebevědomí, a tak teď hrají spolu opakovaně i na „menších“ podnicích před US Open, teď konkrétně na turnaji v Clevelendu. A jestli by jim něco mohlo hodně pomoci k získání sebedůvěry, tak třeba vydřená výhra v napínavém super-tiebreaku, jakou teď naposledy vybojovaly v souboji s Ljudmilou a Naďou Kičenokovými z Ukrajiny. 

Tak hodně štěstí v dalších bojích, a ať se vám všem daří, Jaroslav Plašil, Radiožurnál Sport.