1.01
1000

Švýcarsko - Itálie: 0

29.06.2024 18:00,

Už už to vypadalo, že se Švýcarsko střetne v osmifinále s Chorvatskem, když italský žolík Mattia Zaccagni svým prvním reprezentačním gólem v osmé minutě nastavení zachránil remízu 1:1 a Itálii šanci na obhajobu evropského titulu.

Vystoupení Azzurri v Německu jinak budí rozpaky. Nejrychleji inkasovaný gól v dějinách Eura od Albánie (2:1) dokázali ještě eliminovat, konfrontace se Španělskem (0:1) a Chorvatskem dopadla pro tým Luciana Spallettiho bídně. Proti Španělsku nestíhala a jen díky Donarumovi v bráně neprohrála vyšším rozdílem, s Chorvatskem hrála pragmaticky na plichtu, kterou nakonec uhrála v hodině dvanácté.

Švýcarsko vypadalo ve skupině rozhodně mnohem lépe než jeho osmifinálový soupeř a sahalo po prvním místě. V závěrečném zápase proti Německu vedlo ještě v 90. minutě 1:0, jenže v nastavení inkasovalo. I tak zůstává na turnaji neporažené (Maďarsko 3:1, Skotsko 1:1), zároveň ale ani jednou neudrželo čisté konto.

Každopádně play off je jiná disciplína a tu země helvetského kříže na rozdíl od Itálie neumí. Na posledních velkých turnajích postupuje pravidelně do osmifinále, dál ale prošla pouze jednou před třemi lety na covidovém Euru, kde vyřadil v penaltovém rozstřelu Francii. Itálie na evropských šampionátech od roku 2008 osmifinále vždy zvládla. Nicméně letošní výkony moc optimismu nebudí, mužstvo má trable v obraně. Už před turnajem vypadli Acerbi a Scalvini, kvůli kartám bude scházet stoper Calafiori.

Oba týmy se dobře znají, devět hráčů švýcarského týmu má zkušenosti z italských klubů. Hodně si jich pamatuje rok 2021, kdy se střetli třikrát. Ve skupině Eura vyhrála Itálie 3:0, zbývající dva v kvalifikaci MS skončily nerozhodně (0:0, 1:1), když v obou zahodil Jorginho penaltu, což stálo Itálii postup. Na remízu to vypadá i teď.