1.01
1000

Nizozemsko - Anglie: každý z týmů dál gól/ANO

10.07.2024 21:00,

Anglie je potřetí ze čtyř posledních velkých turnajů v semifinále, tím ale výčet pozitiv jejího vystoupení na letošním Euru končí. Albion a hlavně trenér Gareth Southgate čelí kritice za mdlé výkony a zachránit jej může jen titul. V semifinále budou proti ofenzivně ladění Nizozemci, kteří postoupili do semifinále ME navzdory (pod)průměrné obraně.

Angličané jsou podobný případ jako Francie, na rozdíl od ní ale občas ukáže záblesky svých obrovských možností. Z šedi ale vystoupili jen, když jim teklo do bot, a jen na krátko. V osmifinále se Slovenskem (2:1 pp) odvrátil vyřazení nůžkami Bellinghama v poslední minutě nastavení, ve čtvrtfinále se Švýcarskem (1:1, 5:3 na pen.) zapnuli na vyšší obrátky, když v 75. minutě inkasovali a za pět minut Saka srovnal.

Jinak je to od nejdražšího týmu turnaje slabota. Southgate nedokáže z hráčů, kteří září v nejlepších klubech světa, sestavit fungující tým, ti hrají hluboko pod svoje možnosti. Foden je jen stínem nejlepšího hráče Premier League, Kane je platnější ve vlastním bránění, Bellingham unikl trestu za obscénní gesto za oslavu gólu proti Slovensku. Suma sumárum toho Anglie předvedla v Německu mnohem méně, než se čekalo. Paradoxně to ale může stačit na finále, Nizozemsko je pro Albion hratelným soupeřem.

Oranjes dali na šampionátu devět branek, dvě Polsku (2:1) a tři v osmifinále průměrnému Rumunsku (3:0), pro něhož byl samotný postup ze skupiny velkým úspěchem. Do semifinále je pak posunul vlastenec Müldüra, zápas s Tureckem (2:1) odkryl jejich slabiny v obraně. Znovu inkasovali po rohu, což je jejich letitý problém, v závěru odolali tlaku s velkým štěstím, Turci se dostávali až příliš snadno do vyložených šancí. Nizozemci mají větší sílu v ofenzívě, ve výtečné formě zastihl turnaj zejména Gakpa, který dal tři góly a podílel se také na postupové brance do semifinále. Velké nebezpeční hrozí od žolíka Weghorsta.

Papírovým favoritem utkání jsou Angličané, na turnaji ale vyhráli po 90 minutách jen první duel se Srbskem. Každopádně vsadit se dá na to, že se trefí oba celky, což se stalo v pěti ze šesti posledních vzájemných zápasů.